Candidates for local parish council elections

Ballot box
Ballot box
0
Have your say

Here is a full list of candidates for the local parish council elections on Thursday including Morecambe Town Council.

Election of Parish Councillors

ARKHOLME-WITH-CAWOOD Parish Council:

No nominations received.

BOLTON-LE-SANDS Parish Council – North Ward:

Mark Andrew Archer

Keith William Budden

Michael John Craddock

Ann Kay

Susan Lomax

Andrew Parker

Brian Allan Patrick

BOLTON-LE-SANDS Parish Council – South Ward:

Tracy Belinda Bell

Bob Bond

Linda Margareta Leak

CARNFORTH Town Council – Carnforth Town Ward:

Aurelian Barbu

Ian Jeremy Dent

Janette Gardner (Labour Party)

Paul Malcolm Gardner (Labour Party)

Roly Parker

Bob Roe

Dougi Taylor

Malcolm Watkins

Pat Wooff

CARNFORTH Town Council – Crag Bank Ward:

No nominations received.

CATON-WITH-LITTLEDALE Parish Council:

Geoffrey James Beckett

Ray Elvis

Ronnie Bernard Gibbons

Chris Kynch

Drusilla Mary Nesbitt

Robert Thomas Paine

Mark Roy Skeldon

Jennifer Jane Walmsley

COCKERHAM Parish Council:

Andrew Stuart Fearnley

Peter Thomas Hewitt

Deborah Jane Holmes

William Arthur Jacques

William Paul Latus

Angela Elizabeth Slater

ELLEL Parish Council – North Ward:

Mark Blundell

Stephen Booth

Helen Rebecca Helme

ELLEL Parish Council – South Ward:

Iain Collinson

Michael Helm

Michael John O’Riordan

David Steele Whitaker

ELLEL Parish Council – University East Ward:

No nominations received.

ELLEL Parish Council – University West Ward:

No nominations received.

GRESSINGHAM Parish Council:

Martin Andrew Brooks

Sheila Patricia Liggett

Grant Parker

Neil Arthur Read

Eileen Joan Taylor

HALTON-WITH-AUGHTON Parish Council:

David Stephen Fell

Michael David Jackson

Brian Jefferson

Carol Ann Slinger

HEATON-WITH-OXCLIFFE Parish Council – Roeburn Drive:

Ginny Kelly

Keith Adrian Percy

HEATON-WITH-OXCLIFFE Parish Council – Rural Ward:

Margaret Baxter – automatically elected

HEATON-WITH-OXCLIFFE Parish Council – Westgate Ward

Ian Withnell Clift

William Jackson

HEATON-WITH-OXCLIFFE Parish Council – Winster Park:

No nominations received.

HORNBY-WITH-FARLETON Parish Council:

Mary Pauline Gardner

Alan Edward Harris

Jacque Lloyd

Jim McKinstry

Peter William Norris

Jane Thomson

John Shepherd Towers

Neil Robert Wallace

IREBY-WITH-LECK Parish Council – Ireby Ward:

Paul Graham

Heather Jane Marsden

Carole Ann Scott

IREBY-WITH-LECK Parish Council – Leck Ward:

Carol Ann Howard

Kathryn Elaine Hyde

William Andrew Makinson

MELLING-WITH-WRAYTON Parish Council:

John Edwin Howson

Maude Mary Jackson

John Frederick Marsh

David Owen Nott

Alan Porter

Gerda Southwell

Stephanie Williams

MIDDLETON Parish Council:

Lynne Bentham

Jennifer A Bostock

Eileen Harrison

Richard James Hyde

Norma Shacklady

Nancy Margaret Thompson

MORECAMBE TOWN COUNCIL – Bare North Parish Ward:

Alex Ashworth (Morecambe Bay Independents)

June Irene Ashworth (Morecambe Bay Independents)

Barbara Barber (Morecambe Bay Independents)

Richard Laurence Moriarty (Green Party)

Valerie Rogerson (Labour Party)

MORECAMBE TOWN COUNCIL – Bare South East Parish Ward:

Tony Anderson (Morecambe Bay Independents) – automatically elected

MORECAMBE TOWN COUNCIL – Bare South West Parish Ward:

Shirley Burns (Morecambe Bay Independents) – automatically elected

MORECAMBE TOWN COUNCIL – Harbour Parish Ward:

Darren Keith Clifford (Labour Party)

Jason Firth (Morecambe Bay Independents)

Janice Hanson (Labour Party)

John Robert Hanson (Labour Party)

Liam Hughes (Labour Party)

Terry Ingle (Morecambe Bay Independents)

Steven Thomas Ogden (UK Independence Party)

David Whitaker (Labour Party)

MORECAMBE TOWN COUNCIL – Heysham North Parish Ward:

Carla Dianne Brayshaw (Labour Party)

David Ian Brayshaw (Labour Party)

James Carlton Fletcher (Morecambe Bay Independents)

Mavis Newton (Morecambe Bay Independents)

Margaret Pattison (Labour Party)

Dave Porter (UK Independence Party)

Hayley Elizabeth Schofield (Morecambe Bay Independents)

MORECAMBE TOWN COUNCIL – Lowlands Road Parish Ward:

Linda Margaret Page (Morecambe Bay Independents)

Pat Wisbach (Labour Party)

MORECAMBE TOWN COUNCIL – Lune Drive Parish Ward:

Niall Semple – automatically elected

MORECAMBE TOWN COUNCIL – Out Moss Lane Parish Ward:

Joshua Brandwood (Labour Party)

Mark Knight (UK Independence Party)

MORECAMBE TOWN COUNCIL – Poulton Parish Ward

Vicky Boyd-Power (Morecambe Bay Independents)

Godfrey Samuel Danson (UK Independence Party)

Tricia Heath (Morecambe Bay Independents)

Brendan Anthony Hughes (Labour Party)

Terri Ann Metcalfe (Labour Party)

Paula Jeanette Ross-Clasper (Morecambe Bay Independents)

Annette Smith (Morecambe Bay Independents)

Natasha Walker (Labour Party)

MORECAMBE TOWN COUNCIL – Torrisholme Parish Ward:

John Bates (Working positively for Morecambe)

Linda Davies (Working positively for Morecambe)

Ronald John Day (Liberal Democrats)

Roger Dennison (Morecambe Bay Independents)

Jennifer Carol Edmunds (Working positively for Morecambe)

Robert Wilson Gillespie (UK Independence Party)

Rita Wiles (Labour Party)

Karen Wisbach (Labour Party)

MORECAMBE TOWN COUNCIL– Westgate Parish Ward:

Alan Biddulph (Labour Party)

Tracy Michelle Brown (Labour Party)

Ian Withnell Clift (Labour Party)

Claire Emily Cozler (Labour Party)

Cary Jane Matthews (Morecambe Bay Independents)

Michelle Ogden (UK Independence Party)

Barry Vickers (Morecambe Bay Independents)

NETHER KELLET Parish Council:

Judith Maitland Bentham

Christopher Anthony Halhead

David John Manning

Peter Hiles Riley

George Henry Smith

David Robert Whitaker

Ian Williams

OVER KELLET Parish Council:

Graham Charles Agnew

Stephen Mark Atkins

Margaret Forster Fowler

Rebecca Faye Lauder

Nicholas Kevin Ward

OVER WYRESDALE Parish Council:

Mark James Atkinson

John Edward Drinkall

Tom Entwistle

Vicky O’Neill

Barry Michael Pye

Thomas Mason Townley

OVERTON Parish Council:

Jaci Dean

David Edmondson

Jonathan Mark Higginson

Danny Maddox

QUERNMORE Parish Council:

Janet Mary Alexander

John Thomas Fox

Andrew Johnson

John Garwood Kelsall

John Edward Pye

John Pye Townley

David Whitaker

SCOTFORTH Parish Council – Burrow Heights Ward:

No nominations received.

SCOTFORTH Parish Council – Scotforth Parish Ward:

Robert Whitaker – automatically elected

SILVERDALE Parish Council:

Terence Gerald Bond

Tony Houghton

Shirley Lilian Mason

Keith Richard Palmer

Nigel Charles Ribbons

David Allan Sandiford (Independent)

Paul Nicholas Williams

SLYNE-with-HEST Parish Council:

June Cohen-Kingsley

Stephen Jones

Joanne Kathryn Leeman

Stewart George Scothern

Roland Stretch

TATHAM Parish Council:

Susan Elizabeth Fraser Dawson

William Sydney Deller

James Stanley Harrison

Edward Arthur Mason

Bronwen Mary Osborne

Andrew Taylor

Melanie Winstanley

THURNHAM Parish Council:

Barbara Ann Bulloch

Michael John Hornshaw

Christine Milligan

Tony Robinson

Maggie Stainton

Eileen Stott

David John Whitworth

WARTON Parish Council – Millhead Ward:

Jean Dent

William Muckle

WARTON Parish Council – Warton Ward:

Helen Louise Barker

Kevin Butler Briggs

Richard Adam Anthony Charles Hilling

Colin John Peacock

Frank Senior

Lindsey Jane Simmonds

WENNINGTON Parish Council:

Carl Steven Hunter

Bill Kirkwood

Trevor Sykes

Paul Howard Whatmough

Peter William Williams

WHITTINGTON Parish Council:

Barbara Atkinson

John Stuart Close

Colin Hall

Ted Lawson

Eric Pelter

WRAY-WITH-BOTTON Parish Council:

Joanne Louise Postlethwaite

James Richard Staveley

Keith Sykes

YEALAND CONYERS Parish Council:

Lucy Helen Gillow Arthurs

Dawn Maureen Hancock

Joan Marie Page

Elizabeth Jane Panton

YEALAND REDMAYNE Parish Council:

Magnus John Alexander George

Glyn Paul Harmer

Michael Allan Macklin

Diane Elaine Smith