Full gig guide to the Lancaster Music Festival

The Lovely Eggs.
The Lovely Eggs.

NICK LAKIN writes: Just when you thought the music festival season was over, Lancaster proves otherwise by hosting one of the biggest events of its kind in the UK.

This weekend, hundreds of musicians and thousands of music lovers will descend on the city for the fifth annual Lancaster Music Festival.

For three days, between October 11 and 13, the city’s streets, pubs, clubs, cafes, restaurant, bars, shops and squares will come alive with the sound of music, with over 30 venues hosting well over 200 performances by 150 musicians and bands.

From early in the morning until late at night (one or two venues won’t close at all) you’ll be able to hear a huge selection of genres and styles, crossing the boundaries of folk, rock, jazz, blues, dance, funk, ska, pop, punk, metal and bluegrass, and more besides.

The festival kicks off with a launch party at the Penny Street Bridge on Thursday, from 9pm, with live music and the breaking out of this year’s Festival Ale, brewed by Thwaites. All are welcome.

There will also be performances this year in the city’s Market Square, with the Melodrome Stage setting up shop and hosting family friendly shows during the day.

The festival celebrates the huge number of musicians who live, perform and record in the Lancaster district, whilst welcoming many others from across the country and indeed the world.

FRIDAY

08.00 10.00 Robert Gillow Champagne Breakfast with The Gillow House Musicians

10.00 17.00 Lancaster Library Musician’s Merchandise Table

10.00 12.00 Robert Gillow Jazz Brunch with Bill and Phil

11.00 12.00 Market Square Parents and toddlers group play and sing

12.00 13.00 Market Square Max Haymes presents - on the Melodrome stage

12.15 13.30 Robert Gillow Mark Nellis

13.00 13.30 Market Square Ron Carey

13.30 14.00 Market Square David Kelly

14.00 14.25 Market Square Belvadere

14.00 15.00 Robert Gillow Robert Gillow Ukulele Club

14.25 14.50 Market Square Soul Purpose

14.50 15.15 Market Square Alex Hulme

15.00 24.00 Lord Ashton Acoustic@The Ashton

15.15 15.40 Market Square Rachel Hillary

15.15 17.00 Robert Gillow Sue Parish

15.40 16.05 Market Square Rita Baugh

16.00 18.00 1725 Paula & Karol

16.00 18.00 Dalton Rooms Molly Warburton

16.00 18.00 The Hall Geoff Union

16.05 16.35 Market Square Ripley School Guitar Group

16.35 17.00 Market Square Chris Price

17.00 19.00 Pizza Margherita Jamie Walker (of The Feud and Tantrum)

17.15 19.00 Robert Gillow Dawn and Paul (from Roomful of Mirrors)

18.00 21.00 Nice Bar and Restaurant Balkanics

18.15 19.15 Dukes Playhouse Cafe Bar Damon Kilcawley

19.00 21.00 Dalton Rooms Graham Mumford

19.00 19.40 Go Burrito Charlie Galloway & Ella Ronson

19.00 21.00 Greaves Park Bootstraps

19.00 20.00 John O’Gaunt Peter Aldridge & Steve Ripley

19.30 20.00 Lancaster University (Bowland Bar) Marties

19.30 20.00 Lancaster University (County Bar) Outside October

19.30 20.30 Robert Gillow Kerri Layton

19.30 20.30 Yorkshire House (£3.00) Harp and Monkey

19.40 21.00 Go Burrito Amy Jo Clough

20.00 22.00 George and Dragon Louise Latham

20.00 21.00 Lancaster Library Crossbill

20.00 23.00 Ring Of Bells Heidrum

20.00 22.00 Water Witch Chris Price

20.10 20.45 Lancaster University (County Bar) Articles

20.15 20.55 Lancaster University (Bowland Bar) Molly Warburton

20.45 23.30 Robert Gillow Howling Clowns

21.00 22.00 Go Burrito Nancy Kent

21.00 23.00 Golden Lion Clever Trevor

21.00 24.00 Gregson (£5/4 conc.) Fire Beneath the Sea (Main Hall)

21.00 23.00 John O’Gaunt jivehoot

21.00 23.00 Lancaster Library Extravaganza

21.00 21.45 Lancaster University (County Bar) 7 Day Weekend

21.00 23.00 Penny Street Bridge Groove Cutters

21.00 23.00 Three Mariners Flying Folk

21.00 23.00 Wagon & Horses Marina Zettl

21.05 21.55 Lancaster University (Bowland Bar) Paula & Karol

21.30 22:20 Bobbin Blackheart Afterglow

21.30 23.30 Merchants Too Many Chiefs

21.30 23.30 Penny Bank ReggieMental Band

21.30 23.30 Stonewell Tavern King Bee

21.30 23.30 White Cross Templebys

21.30 22.15 Yorkshire House (£5.00 (3 acts) £7.00 (4 acts) Richard Lomax

22.00 24.00 1725 Righteous Bees

22.00 23.00 Go Burrito Idol Minds

22.00 22.45 Lancaster University (County Bar) Lottery Winners

22.35 23.20 Yorkshire House (£5.00 (3 acts) £7.00 (4 acts)) Lovely Eggs

22.40 23.30 Bobbin Ark

23.00 24.00 Go Burrito Alex Cardwell

23.40 00.30 Yorkshire House (£5.00 (3 acts) £7.00 (4 acts)) Room Full of Mirrors

23.45 01.15 Robert Gillow Crash

SATURDAY

Start End Venue Acts & Events Genre

01.15 08.00 Robert Gillow Green Room at The Robert Gillow

08.00 10.00 Robert Gillow Champagne Breakfast with The Gillow House Musicians

10.00 17.00 Lancaster Library Musician’s Merchandise Table

10.00 12.00 Robert Gillow Jazz Brunch with Bill and Phil

10.30 11.30 Market Square Burst Horns

11.30 12.30 Market Square Maudling Hertz

12. 0 14.00 Robert Gillow Surprise Acts

12.00 12.45 Atticus Accordions Alex Yeandle

12.00 14.00 Penny Street Bridge Marina Zettl

12.00 13.00 St. Nicholas Arcade Chain Reaction - pedal powered music

12.30 13.30 Market Square Bev Whelan & Friends

13.00 13.45 Atticus Accordions Sara Jay

13.00 15.00 Maritime Museum Xtof

13.00 15.00 Ring Of Bells Heidrum

13.00 14.00 St. Nicholas Arcade Lancaster City Brass Band

13.30 14.00 Market Square Batala Samba Band

14.00 14.45 Atticus Accordions David Kelly

14.00 16.00 Golden Lion Ewan Scarlett

14.00 16.00 Greaves Park Bootstraps

14.00 17.00 Lord Ashton Funk Jam - Hosted by the Convulsions

14.00 14.30 Market Square Manakin Birds

14.00 15.00 Music Spot Music Spot Hotpot

14.00 16.00 Pizza Margherita Geoff Union

14.00 16.00 The Hall Damon Kilcawley

14.15 16.00 Robert Gillow Leo Harris and The Bray Katz

14.30 15.00 Market Square James Geary

14.30 16.30 Water Witch Doc Martin

15.00 15.45 Atticus Accordions Arbie J

15.00 16.30 John O’Gaunt Glyn Shipman

15.00 24.00 Lord Ashton Acoustic@The Ashton

15.00 15.30 Market Square Batala Samba Band

15.00 17.00 Merchants The Ragamuffins

15.00 15.30 Music Spot Stephen Hudson

15.00 17.00 Penny Bank Graham Mumford

15.00 17.00 Stonewell Tavern Chas Ambler

15.00 17.00 Wagon & Horses Paula & Karol

15.00 17.00 White Cross Rockit Man

15.30 16.00 Bobbin Jake Rooney

15.30 16.00 Market Square Manakin Birds

16.00 18.00 1725 Marina Zettl

16.00 16.45 Atticus Accordions Mycoplasmic Preview

16.00 17.00 Market Square Nathan Loopz

16.30 17.00 Bobbin Philip James Turner

16.30 17.30 Dukes Playhouse Cafe Bar Jamie Walker

16.30 18.30 John O’Gaunt Dead Mans Hand

16.30 18.30 Robert Gillow jivehoot

16.30 18.30 The Hall Chris Price

17.00 18.00 Atticus Accordions Icepops for Breakfast

17.00 18.00 Music Spot Thyme Machine

17.00 19.00 Ring Of Bells Heidrum

17.20 17.50 Bobbin Fay Marie

18.00 20.00 Dalton Rooms Dream of Apollo

18.00 20.00 George and Dragon Hard Times

18.00 20.00 Golden Lion Leo Harris and The Bray Katz

18.00 20.00 Penny Bank Heidi Browne

18.00 19.00 Three Mariners Ewan Scarlett

18.00 20.00 White Cross Graham Mumford

18.10 18.40 Bobbin Molly Warburton

18.50 19.20 Bobbin Jay Blackburn

19.00 20.00 Go Burrito Joe McCorriston

19.00 21.00 Greaves Park King Bee

19.00 20.00 John O’Gaunt Midlife Crisis

19.00 21.00 Pizza Margherita Howard Haigh

19.00 21.00 Wagon & Horses Geoff Union

19.30 21.30 Robert Gillow The Fables

19.30 20.30 Three Mariners Damon Kilcawley

19.40 20.20 Bobbin Hobo Chic

20.00 24.00 1725 Heidi Browne

20.00 21.00 Go Burrito Katy Pickles

20.00 24.00 Gregson (£5/4 conc.) Age of Glass with Special Guests

20.00 21.00 Lancaster Library Ricky Bates

20.00 22.00 Water Witch Paula & Karol

20.30 21.30 Dalton Rooms club room (£4 adv/£5 door) Jay Diggins

20.30 22.30 Dalton Rooms Gritty Britain

20.40 21.20 Bobbin Joe McCorriston

21.00 23.00 George and Dragon Dead Mans Hand

21.00 22.00 Go Burrito Jay Nudd

21.00 24.00 Golden Lion Lumberjack Cowboy Heartbreak Trucking Co.

21.00 23.00 John O’Gaunt Dead Puppeteers

21.00 21.30 Lancaster Library Just Alice

21.00 23.00 Ring Of Bells Heidrum

21.00 23.00 Three Mariners Hard Times

21.00 06.00 V-Bar Danny Howells

21.00 21.45 Yorkshire House (£3 - all three acts) LA Shrimp

21.30 23.30 Greaves Park Leo Harris and The Bray Katz

21.30 23.30 Merchants Get Carter

21.30 23.30 Penny Bank Intensely Staring Cats

21.30 23.00 Penny Street Bridge Marina Zettl

21.30 23.30 Stonewell Tavern Marble Oscar

21.30 23.30 White Cross Sold to the Sky

21.40 22.20 Bobbin Crystalline Theory

22.00 23.00 Go Burrito Alex Hulme

22.00 24.00 Wagon & Horses No Jazz Jo

22.00 22.45 Yorkshire House (£3) Kurt Dirt

22.15 01.15 Robert Gillow Balkanics

22.40 23.30 Bobbin Emmott & The Folkestra

23.00 24.00 Go Burrito Special Guest DJ

23.00 24.00 Yorkshire House (£3) Double Echo

SUNDAY

Start End Venue Acts & Events Genre

01.15 08.00 Robert Gillow Green Room at The Robert Gillow

08.00 10.00 Robert Gillow Champagne Breakfast with The Gillow House Musicians

10.00 12.00 Robert Gillow Jazz Brunch with Bill and Phil

12.30 14.00 Robert Gillow Sun Street Stompers

13.00 15.00 Greaves Park Zazous Anglais

13.00 14.30 Maritime Museum Northern Frisk

13.00 15.00 Ring Of Bells Hobo Chic

13.00 15.00 The Hall Marina Zettl

14.00 16.00 Golden Lion Ottersgear

14.30 16.30 Penny Bank Section

14.30 16.30 Robert Gillow Boogie Bill Roberts and Friends

14.30 16.30 Water Witch Jamie Walker

15.00 17.00 1725 Dream of Apollo

15.00 20.00 John O’Gaunt Open Mic with Mark Coyle, Graham Mumford and Alex Hulme

15.00 24.00 Lord Ashton Acoustic@The Ashton

15.00 17.00 Merchants Geoff Union

15.00 17.00 Penny Street Bridge Heidrum

15.00 17.00 Pizza Margherita Paula & Karol

15.30 16.00 Bobbin Howling Matt

15:00 17:00 White Cross King Bee

16.00 18.00 Greaves Park Rene

16.00 18.00 The Hall Wilson and Levin

16.20 16.50 Bobbin Denial Twist

16.30 17.30 Dukes Playhouse Cafe Bar Joe Crawford

17.00 19.00 Golden Lion Gobble De Gook

17.00 19.00 Penny Street Bridge Convulsions

17.00 19.30 Robert Gillow Max Haymes Blues Jam Session

17.00 20.00 Stonewell Tavern Northern Soul Record Hop

17.10 17.40 Bobbin The Excessive

18.00 18.30 Bobbin Idol Minds

18.00 20.00 George and Dragon Dead Mans Hand

18.00 20.00 Water Witch Geoff Union

18.50 19.20 Bobbin Lake Komo

19.00 21.00 Pizza Margherita Jeremy Selman

19.00 21.00 Wagon & Horses No Jazz Jo

19.00 21:00 White Cross Heidrum

19.40 20.20 Bobbin Miniking

20.00 20.30 Dalton Rooms (£5 for all 4 acts) Paula & Karol

20.00 22.00 Penny Bank Thunder Jackson’s Contraband

20.00 22.00 Robert Gillow Marina Zettl

20.30 22.30 Merchants Festival Music Quiz

20.30 21.15 Yorkshire House (£4 for all 3 acts) Finest Hour

20.40 21.20 Bobbin Glass Poppies

20.45 21.15 Dalton Rooms (£5 for all 4 acts) Geoff Union

21.00 23.00 George and Dragon Hard Times

21.00 24.00 Go Burrito Carpe plus support Hip-Hop Funk-Rock

21.00 24.00 Gregson (£5/£3 Conc) Howard Haigh & Lava (Main Hall)

21.00 23.00 John O’Gaunt Fuzzy Trees

21.00 23.00 Three Mariners Joe McCorriston

21.30 22.15 Dalton Rooms (£5 for all 4 acts) Rene

21.30 23.30 Golden Lion Golden Lion Folk Jam

21.30 22.15 Yorkshire House (£4 for all 3 acts) Palmstruck

21.40 22.20 Bobbin India Mill

22.15 01.15 Robert Gillow Bootstraps

22.30 23.15 Dalton Rooms (£5 for all 4 acts) Marina Zettl

22.30 23.30 Yorkshire House (£4 for all 3 acts) Franco and the Dreadnought

22.40 23.30 Bobbin Convulsions